Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 46

Tumen, so solacharďan, mi el tumenge e služba le Jehovaske oda nekbareder andre tumaro dživipen

Tumen, so solacharďan, mi el tumenge e služba le Jehovaske oda nekbareder andre tumaro dživipen

„O Jehovas hino miri zor ... cale jileha leske paťav.“ (ŽALM 28:7)

GIĽI 131 „Oda, so o Del sphandľa jekhetane“

ČO SA DOZVIEME *

1, 2) (a) Soske kampel, kaj ola, so solacharde (ile vera), te paťan le Jehovaske? (Žalm 37:3, 4) (b) So rozkidaha andre kada člankos?

CHYSTÁŠ SA vstúpiť do manželstva alebo si to práve urobil? Ak áno, určite sa tešíš na spoločný život s človekom, ktorého tak veľmi miluješ. Samozrejme, manželstvo so sebou prináša aj problémy. A mladomanželia musia urobiť niektoré vážne rozhodnutia. To, ako budete pristupovať k problémom a aké rozhodnutia urobíte, ovplyvní vaše šťastie na celé roky. Ak budete dôverovať Jehovovi, povedie to k tomu, že sa budete múdro rozhodovať, váš manželský vzťah sa upevní a budete šťastnejší. Ale ak nebudete uplatňovať Božie rady, môže to viesť k problémom. V manželstve budete zažívať napätie a budete nešťastní. (Prečítajte Žalm 37:3, 4.)

2 Tento článok je síce určený mladomanželom, ale rozoberajú sa v ňom problémy, s ktorými sa môžu stretnúť všetky manželské dvojice. Povieme si v ňom, čo sa môžeme naučiť od niektorých verných mužov a žien, o ktorých sa píše v Biblii. Môžeme si od nich vziať príklad v rôznych oblastiach života vrátane manželstva. Okrem toho si ukážeme, čo sa môžeme naučiť od niektorých manželských dvojíc zo súčasnosti.

SAVE PHARIPENA ŠAJ ZADŽIVEN OLA, SO SOLACHARDE

Aké rozhodnutia by mohli brániť mladomanželom robiť pre Jehovu viac? (Pozri 3., 4. odsek.)

3, 4) Save pharipena šaj zadživen ola, so solacharde?

3 Niektorí ľudia možno povzbudzujú novomanželov, aby viedli takzvaný normálny život. Napríklad rodičia a iní príbuzní môžu na dvojicu tlačiť, aby mala čo najskôr deti. Alebo priatelia a členovia rodiny môžu novomanželov nabádať, aby si kúpili dom a pekne si ho zariadili.

4 Ak si dvojica nedá pozor, môže urobiť rozhodnutia, následkom ktorých sa môže dostať do veľkých dlhov. Potom budú musieť obaja tráviť veľa hodín v práci, aby splatili tieto dlhy. Ich zamestnanie by mohlo zasahovať do času, ktorý by mali venovať osobnému štúdiu Biblie, rodinnému uctievaniu a službe. A keby pracovali nadčas, aby si zarobili viac peňazí alebo aby si udržali prácu, mohli by dokonca vynechávať zhromaždenia. Tak by mohli prísť o úžasnú možnosť slúžiť Jehovovi viac.

5) So sikhľos olestar, so zadžiďiľa o Klaus the e Marisa?

5 Zo skúseností vyplýva, že keď sa ľudia v živote zameriavajú na hmotné veci, neprináša im to šťastie. Pozrime sa, čo sa v tomto ohľade naučili manželia Klaus a Marisa. * Keď sa vzali, obaja pracovali na plný úväzok, aby mohli mať pohodlný život. Ale v skutočnosti ich to vnútorne neuspokojovalo. Klaus hovorí: „Mali sme toho viac, než sme potrebovali, ale nemali sme žiadne duchovné ciele. Ak mám byť úprimný, komplikovali sme si život a zažívali sme veľa stresu.“ Možno ste už aj vy prišli na to, že keď ste sa zamerali na získavanie hmotných vecí, neprinieslo vám to uspokojenie. Ak je to tak, ešte nie je nič stratené. Môžete to zmeniť. Pomôcť vám v tom môže, keď sa zamyslíte nad dobrým príkladom iných. Najprv sa zamyslime nad tým, čo sa môžu hlavy rodín naučiť z príkladu kráľa Jehošafata.

PAŤAN LE JEHOVASKE AVKA, SAR O KRAĽIS JEHOŠAFAT

6) So kerďa o kraľis Jehošafat, sar leske džalas pal o dživipen? (Príslovia 3:5, 6)

6 Manželia, máte pocit, že je toho na vás ako na hlavu rodiny príliš veľa? Ak áno, vezmite si príklad z kráľa Jehošafata. Ako kráľ niesol zodpovednosť za blaho celého národa. Ako zvládol túto mimoriadne náročnú úlohu? Robil všetko, čo mohol, aby ochránil svoj ľud. Opevnil judské mestá a vybudoval silné vojsko v počte viac ako 1 160 000 vojakov. (2. Kron. 17:12–19) Neskôr musel Jehošafat čeliť vážnej hrozbe. Proti Judsku pritiahlo veľké vojsko Ammóncov, Moábcov a obyvateľov hornatého kraja Seir, ktoré ohrozilo bezpečnosť jeho rodiny a jeho ľudu. (2. Kron. 20:1, 2) Čo urobil Jehošafat? Hľadal pomoc u Jehovu a prosil ho o silu. Konal v súlade s múdrou radou zapísanou v Prísloviach 3:5, 6. (Prečítajte.) Z Jehošafatovej pokornej modlitby, ktorú nachádzame v 2. Kroník 20:5–12, vidno, ako veľmi dôveroval svojmu láskavému nebeskému Otcovi. Ako Jehova vypočul jeho modlitbu?

7) Sar o Jehovas šunďa avri le Jehošafat?

7 Jehova poslal za Jehošafatom Lévitu, ktorý sa volal Jachaziel, a prostredníctvom neho mu povedal: „Rozostavte sa, zostaňte stáť a uvidíte, ako vás Jehova zachráni.“ (2. Kron. 20:13–17) Tak sa obyčajne boj nevedie! Ale tento pokyn nebol z ľudského zdroja, pochádzal od Jehovu. Jehošafat sa úplne spoľahol na Boha a poslúchol tento pokyn. Keď vyšli, aby sa stretli s nepriateľom, na čelo vojska nepostavil tých najlepšie vycvičených vojakov, ale neozbrojených spevákov. Jehova ho nesklamal a nepriateľské vojsko porazil. (2. Kron. 20:18–23)

Mladé manželské dvojice môžu urobiť službu Jehovovi stredobodom svojho života, keď sa budú modliť a študovať Božie Slovo (Pozri 8., 10. odsek.)

8) So o roma sikhľon le Jehošafatostar?

8 Manželia, čo sa môžete naučiť od Jehošafata? Nesiete zodpovednosť za blaho svojej rodiny, a preto usilovne pracujete, aby ste ju chránili a hmotne sa o ňu postarali. Keď nastanú problémy, možno si myslíte, že ich dokážete zvládnuť sami. Ale odolávajte sklonu spoliehať sa na vlastnú silu a schopnosti. Najprv súkromne poproste Jehovu o pomoc. A potom sa vrúcne modlite aj so svojou manželkou. Hľadajte rady u Jehovu. Študujte Bibliu a publikácie od Božej organizácie a potom jeho rady uplatnite. Iní možno nebudú súhlasiť s tým, ako ste sa na základe Biblie rozhodli, a dokonca vám povedia, že robíte hlúposť. Podľa nich vám a vašej rodine poskytnú najlepšiu ochranu peniaze a veci, ktoré si za ne môžete kúpiť. Ale spomeňte si na Jehošafata. Dôveroval Jehovovi a dokázal to svojimi skutkami. Jehova neopustil tohto verného muža a neopustí ani vás. (Žalm 37:28; Hebr. 13:5) Čo ešte môžu dvojice urobiť, aby sa tešili zo šťastného života?

MI EL TUMENGE E SLUŽBA LE JEHOVASKE ODA NEKBAREDER ANDRO DŽIVIPEN AVKA, SAR SAS PREDAL O IZAIÁŠ THE LESKERI ROMŇI

9) So džanas pal o prorokos Izaiáš the leskeri romňi a so alestar dičhol?

9 Izaiáš a jeho manželka urobili stredobodom svojho života službu Jehovovi. Izaiáš bol prorok a možno aj jeho manželka mala nejaké prorocké úlohy, lebo v Biblii sa o nej píše ako o „prorokyni“. (Iz. 8:1–4) Je zjavné, že obaja boli zameraní na uctievanie Jehovu. Sú vynikajúcim príkladom pre dnešné manželské dvojice!

10) Ke soste oda ľidžala, te peske o rom la romňaha jekhetane študinena o biblicka proroctva?

10 Aj dnešné manželské dvojice môžu tak ako Izaiáš a jeho manželka urobiť službu Jehovovi stredobodom svojho života. Môžu si posilniť dôveru v Jehovu tak, že si budú spoločne študovať biblické proroctvá a presvedčia sa, že sa vždy splnia. * (Tít. 1:2) Môžu premýšľať o tom, ako sa aj oni môžu podieľať na spĺňaní niektorých biblických proroctiev. Napríklad môžu prispievať k spĺňaniu Ježišovho proroctva, že dobrá správa sa bude zvestovať po celej zemi, skôr ako príde koniec. (Mat. 24:14) Čím väčšiu istotu budú manželia mať, že biblické proroctvá sú spoľahlivé, tým viac budú odhodlaní robiť pre Jehovu všetko, čo môžu.

DEN O KRAĽIŠAGOS PRO PERŠO THAN, AVKA SAR E PRISCILLA THE O AKVILAS

11) So savoro predžiďile e Priscilla the o Akvilas a soske?

11 Mladomanželia sa môžu veľa naučiť aj od Priscilly a Akvilu. Táto židovská dvojica, ktorá žila v Ríme, počula dobrú správu o Ježišovi a stali sa kresťanmi. Nepochybne boli so svojím životom v Ríme spokojní. Ale všetko sa náhle zmenilo, keď cisár Klaudius nariadil, aby všetci Židia odišli z Ríma. Predstav si, čo to znamenalo pre Akvilu a Priscillu. Museli opustiť známe prostredie, nájsť si nový domov a nanovo rozbehnúť výrobu stanov. Znamenala táto zmena okolností, že odsunuli záujmy Kráľovstva do úzadia? Odpoveď pravdepodobne poznáš. Vo svojom novom domove v Korinte sa Akvila a Priscilla zapojili do činnosti miestneho zboru a spolu s apoštolom Pavlom posilňovali tamojších bratov. Neskôr sa presťahovali aj na iné miesta, kde bolo potrebných viac zvestovateľov. (Sk. 18:18–21; Rim. 16:3–5) Určite prežili bohatý a uspokojujúci život!

12) Soske kampel, kaj peske o rom la romňaha te den duchovna cjeľi?

12 Manželské dvojice v dnešnej dobe môžu napodobňovať Priscillu a Akvilu a klásť záujmy Kráľovstva na prvé miesto v živote. Je najlepšie, keď sa o svojich cieľoch porozprávajú ešte pred svadbou. Keď si dvojica stanoví duchovné ciele a potom sa ich snaží dosiahnuť, dáva Jehovovi viac priestoru, aby na nich pôsobil jeho duch. (Kaz. 4:9, 12) Pouvažujte o tom, čo zažili Russell a Elizabeth. Russell hovorí: „Pred svadbou sme sa konkrétne porozprávali o tom, aké duchovné ciele si chceme dať.“ Elizabeth dodáva: „Vďaka tomuto rozhovoru sme sa neskôr, keď nastali určité problémy, vedeli rozhodnúť tak, aby sme ďalej pracovali na svojich cieľoch.“ Okolnosti umožnili Russellovi a Elizabeth presťahovať sa do Mikronézie a slúžiť tam, kde je potrebných viac zvestovateľov.

Mladé manželské dvojice môžu urobiť službu Jehovovi stredobodom svojho života, keď si budú dávať duchovné ciele (Pozri 13. odsek.)

13) Ke soste oda ľidžala, te paťas le Jehovaske? (Žalm 28:7)

13 Mnohé manželské dvojice sa tak ako Russell a Elizabeth rozhodli zjednodušiť si život a venovať čo najviac času zvestovateľskej službe a dielu robenia učeníkov. Keď si dvojica stanoví takéto hodnotné ciele a potom na nich spoločne pracuje, prinesie to veľmi dobré výsledky. Uvidia, ako sa o nich Jehova stará, posilnia si dôveru v neho a budú skutočne šťastní. (Prečítajte Žalm 28:7.)

PAŤAN LE JEHOVASKERE SĽUBENGE AVKA SAR O APOŠTOL PETER LA ROMŇAHA

14) Soha sikade o apoštol Peter la romňaha, hoj paťan le sľuboske andal o Matúš 6:25, 31–34?

14 Manželské dvojice si môžu vziať príklad aj z apoštola Petra a jeho manželky. Asi pol roka až rok po prvom stretnutí s Ježišom musel Peter urobiť dôležité rozhodnutie. Dovtedy pracoval ako rybár, aby sa postaral o svoju rodinu. Preto keď ho Ježiš pozval, aby ho sprevádzal celým časom, Peter musel vziať do úvahy situáciu svojej rodiny. (Luk. 5:1–11) Rozhodol sa, že sa spolu s Ježišom zapojí do zvestovateľskej činnosti. A rozhodol sa múdro! Máme oprávnený dôvod si myslieť, že ho v tom jeho manželka podporila. Biblia naznačuje, že po Ježišovom vzkriesení ho aspoň nejaký čas sprevádzala na cestách. (1. Kor. 9:5) Nepochybne preto, že bola príkladnou kresťanskou manželkou, mohol Peter bez zábran napísať rady kresťanským manželom a manželkám. (1. Petra 3:1–7) Zjavne obaja, Peter i jeho manželka, dôverovali Jehovovmu sľubu, že sa o nich postará, keď budú dávať Kráľovstvo na prvé miesto. (Prečítajte Matúša 6:25, 31–34.)

15) O Tiago the e Esther, so lendar sikhľuvas?

15 Ako si môžete rozvíjať túžbu rozšíriť svoju službu, aj keď ste manželmi už niekoľko rokov? Môžu vám pomôcť skúsenosti iných manželských párov. Napríklad môžete si prečítať články v rubrike „Ochotne sa ponúkli“. Keď si tieto články čítali manželia Tiago a Esther z Brazílie, aj oni zatúžili slúžiť tam, kde je potrebných viac zvestovateľov. Tiago vysvetľuje: „Pri čítaní týchto článkov sme videli, ako Jehova pomáha svojim služobníkom v súčasnosti, a aj my sme chceli zažiť, ako nás povedie a postará sa o nás.“ Nakoniec sa v roku 2014 presťahovali do Paraguaja, kde slúžia medzi ľuďmi hovoriacimi po portugalsky. Esther hovorí: „Náš obľúbený text je Efezanom 3:20. V našej službe Jehovovi sme veľakrát zažili, aké pravdivé sú tieto slová.“ V tomto texte čítame, že Jehova dokáže pre nás urobiť oveľa viac, než o čo prosíme. Na tento sľub sa môžeme stopercentne spoľahnúť!

Mladé manželské dvojice môžu urobiť službu Jehovovi stredobodom svojho života, keď sa budú radiť so skúsenými dvojicami (Pozri 16. odsek.)

16) Ko šaj pomožinel olenge, so solacharde, te del peske varesave cjeľi?

16 Mladé dvojice sa môžu poučiť zo skúseností druhých, ktorí sa naučili spoliehať na Jehovu. Niektorí možno slúžia celým časom už celé desaťročia. Čo keby ste ich požiadali o radu, keď si chcete stanoviť nejaké ciele? Aj týmto spôsobom môžete dať najavo, že dôverujete Jehovovi. (Prísl. 22:17, 19) Zboroví starší tiež môžu pomôcť mladým dvojiciam, aby si dali duchovné ciele a potom ich dosahovali.

17) So zadžiďile o Klaus the e Marisa a so lendar sikhľuvas?

17 Niekedy sa môže stať, že sa rozhodneme rozšíriť svoju službu, ale veci sa nevyvíjajú tak, ako sme očakávali. Niečo také sa stalo Klausovi a Marise, o ktorých sme hovorili v úvode článku. Tri roky po svadbe sa odsťahovali zo svojho domu a dali sa k dispozícii ako stavební dobrovoľníci vo fínskej pobočke. Ale dozvedeli sa, že tam budú môcť zostať maximálne pol roka. Najprv boli z toho sklamaní. Ale krátko nato dostali pozvanie na kurz arabčiny a teraz s radosťou slúžia v inej krajine medzi ľuďmi hovoriacimi po arabsky. Marisa to spätne hodnotí takto: „Mala som obavy vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a úplne sa spoľahnúť na Jehovu. Ale videla som, že Jehova nám vždy pomohol nejakým nečakaným spôsobom. Po tejto skúsenosti moja dôvera v Jehovu značne vzrástla.“ Z tohto príkladu vidno, že Jehova vás vždy odmení, keď sa naňho úplne spoľahnete.

18) Sar sikavena kola, so solacharde, hoj pes mukhen pro Jehovas?

18 Manželstvo je darom od Jehovu. (Mat. 19:5, 6) Jehova chce, aby sa manželské dvojice z tohto daru tešili. (Prísl. 5:18) Na čo sa v živote zameriavate vy? Robíte všetko, čo môžete, aby ste dali Jehovovi najavo vďačnosť za dary, ktoré vám dáva? Zamyslite sa nad tým a predložte to Jehovovi v modlitbe. Vyhľadajte si v jeho Slove zásady, ktoré sa vzťahujú na vašu situáciu, a potom podľa nich konajte. Mladomanželia, môžete si byť istí, že ak sa zameriate na službu Jehovovi, prežijete šťastný a uspokojujúci život.

GIĽI 132 Akana sam jekh ťelos

^ 5. ods. Niektorými svojimi rozhodnutiami môžeme ovplyvniť, koľko času a síl nám zostane na službu Jehovovi. Najmä novomanželia stoja pred rozhodnutiami, ktoré môžu mať dlhodobý vplyv na ich život. V tomto článku nájdu rady, ako môžu robiť múdre rozhodnutia, aby sa mohli tešiť zo šťastného a zmysluplného života.

^ 5. ods. Niektoré mená boli zmenené.