Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 22

GIĽI 127 Savo manuš bi majinďomas te el

Te varekaha phires, so šaj keres, kaj oda te doperel so nekfeder

Te varekaha phires, so šaj keres, kaj oda te doperel so nekfeder

„Oda, so hin garudo andro jilo... mol igen but.“ (1. PETRA 3:4)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Čo pomôže tým, ktorí spolu chodia, správne sa rozhodnúť a ako im môžu pomáhať bratia a sestry v zbore.

1, 2) So varesave phenen pal oda, sar peha phirenas?

 ČAS chodenia môže byť šťastným a krásnym obdobím. Ak s niekým práve chodíš, určite chceš, aby to tak bolo aj vo vašom prípade. Mnohé páry na toto obdobie rady spomínajú. Sestra z Etiópie, ktorá sa volá Tsion, a hovorí: „Jedno z najkrajších období v mojom živote bolo, keď sme s manželom spolu chodili. Rozprávali sme sa o rôznych hlbokých témach a veľa sme sa smiali. Bola som šťastná, že som našla niekoho, koho milujem a kto miluje mňa.“

2 Na druhej strane Alessio, brat z Holandska, hovorí: „To obdobie, keď sme sa s manželkou spoznávali, bolo skvelé. Ale nie vždy išlo všetko hladko.“ V tomto článku si povieme, čo môže byť počas chodenia náročné. Ukážeme si tiež, aké biblické zásady môžu dvojiciam pomôcť, aby tento čas využili čo najlepšie. A dozvieme sa aj niekoľko tipov, čo pre nich môže urobiť každý z nás.

SOSKE VAREKO VAREKAHA PHIREL

3) Soske vareko varekaha phirel? (Prislovja 20:25)

3 Počas známosti človek zažije veľa pekných vecí. No to, že si s niekým začal chodiť, je zároveň vážny krok, pretože môže viesť k manželstvu. V deň svadby si snúbenci dávajú pred Jehovom sľub, že budú jeden druhého milovať a vážiť si ho, kým budú žiť. Každý sľub, ktorý dávame, by sme si mali dobre premyslieť. (Prečítajte Príslovia 20:25.) O to viac, keď ide o manželský sľub. Počas chodenia sa dvojica môže lepšie spoznať a rozhodnúť sa, čo ďalej. Niekedy je tým správnym rozhodnutím, že sa zoberú. A inokedy, že vzťah ukončia. Ak sa rozídu, neznamená to, že to zle dopadlo. Chodenie splnilo svoj účel – pomohlo im správne sa rozhodnúť.

4) Soske kampel lačhes te dikhel pre oda, te vareko varekaha phirel?

4 Prečo je dôležité mať na chodenie správny pohľad? Pretože potom to nebudeš brať na ľahkú váhu a chodiť s niekým len tak, bez toho, že by si uvažoval o manželstve. No správny pohľad na chodenie by nemali mať len slobodní, ale aj my všetci. Niektorí si napríklad myslia, že keď dvaja spolu chodia, musia sa aj zobrať. Ako to na niektorých slobodných vplýva? Slobodná sestra Melissa zo Spojených štátov hovorí: „Tí, ktorí spolu chodia, sú pod veľkým tlakom. Preto sa niektorí boja ukončiť vzťah, aj keď im to neklape. A ďalší radšej ani nezačnú s nikým chodiť. Je to obrovský stres.“

MIŠTE TUMEN SPRINDŽAREN

5, 6) So savoro kampel jekh avreske te džanel pal peste, sar peha phiren? (1. Petra 3:4)

5 Ako však zistiť, či by ste sa mali zobrať alebo nie? Dobre sa spoznajte. Zrejme ste už o sebe niečo vedeli ešte predtým, ako ste sa dali dokopy. Ale teraz môžeš spoznať „to, čo je skryté v srdci“ toho druhého. (Prečítajte 1. Petra 3:4.) Čo to je? Napríklad jeho vzťah s Jehovom, vlastnosti a názory. Po čase by si mal vedieť odpovedať na otázky ako: Bol by pre mňa dobrým manželským partnerom? (Prísl. 31:26, 27, 30; Ef. 5:33; 1. Tim. 5:8) Dokážeme si navzájom dať to, čo každý z nás po citovej stránke potrebuje? Viem sa povzniesť nad jeho chyby a nedostatky? b (Rim. 3:23) Počas chodenia by si mal pamätať na jedno: To, či sa k sebe hodíte, nezáleží na tom, nakoľko ste si podobní, ale skôr na tom, nakoľko sa viete jeden druhému prispôsobiť.

6 Aké ďalšie veci by si mal počas chodenia o tom druhom zistiť? Ešte skôr, ako sa do seba po uši zaľúbite, mali by ste sa porozprávať o určitých dôležitých veciach. Napríklad ako si predstavujete svoju budúcnosť? A čo osobnejšie veci, ako zdravotný stav, finančné problémy alebo emocionálne traumy? Samozrejme, sú témy, o ktorých nemusíte hovoriť hneď na začiatku vášho vzťahu. (Porovnaj Jána 16:12.) Ak máš pocit, že o niektorých veciach je ešte príliš skoro hovoriť, povedz to. No mysli na to, že po čase sa o tom aj tak budete musieť porozprávať, aby sa ten druhý vedel dobre rozhodnúť.

7) Sar pes šaj feder sprindžaren ola, so peha phiren? (Dikh the o ramčekos „ Vzťah na diaľku“.) (Dikh the obrazki.)

7 Ako môžeš zistiť, aký ten druhý naozaj je? Jeden z najlepších spôsobov je úprimná a otvorená komunikácia. Pýtaj sa a potom dobre počúvaj. (Prísl. 20:5; Jak. 1:19) Pri niektorých činnostiach to ide ľahšie. Môžete sa napríklad ísť prechádzať tam, kde sú ľudia, spoločne sa najesť alebo ísť do služby. Veľa sa o sebe dozviete aj vtedy, keď budete tráviť čas s rodinou a priateľmi. Naplánujte si tiež aktivity, pri ktorých sa ten druhý môže prejaviť v rôznych situáciách a medzi rôznymi ľuďmi. Pozrime sa, čo robil Aschwin z Holandska, keď chodil s Aliciou. Hovorí: „Snažili sme sa robiť také veci, pri ktorých sme sa mohli lepšie spoznať. Často to nebolo nič mimoriadne. Varili sme spolu alebo robili domáce práce. A popri tom sme mohli vidieť svoje silné aj slabé stránky.“

Ak sa spolu venujete niečomu, pri čom sa môžete rozprávať, pravdepodobne sa lepšie spoznáte (Pozri 7., 8. odsek.)


8) So oda anela, te peske jekhetane študinena?

8 Lepšie sa spoznáte aj vtedy, keď si budete spolu študovať Bibliu. Keď sa zoberiete, budete si musieť urobiť čas na rodinné uctievanie, aby bol Boh neoddeliteľnou súčasťou vášho manželstva. (Kaz. 4:12) Tak prečo si ten čas nenájsť už teraz? Samozrejme, to, že spolu dvaja chodia, ešte neznamená, že sú rodina, a muž ešte nie je hlavou. Ale keď si budete spolu pravidelne študovať, dozviete sa, ako je na tom ten druhý duchovne. Manželia Max a Laysa zo Spojených štátov prišli aj na ďalšiu vec, ktorú spoločné štúdium prináša. Max hovorí: „Už na začiatku nášho vzťahu sme si spolu študovali publikácie, v ktorých sa hovorilo o chodení, manželstve a rodinnom živote. Vďaka tomu sme sa porozprávali o mnohých dôležitých témach, ku ktorým by sme sa bežne nedostali.“

MEK PAL SOSTE KAMPEL TE ROZMIŠĽINEL

9) Pal soste kampel te rozmišľinel, te džal pal oda, kaske phenena pal tumende?

9 Komu by ste mali o svojom vzťahu povedať? To je na vás dvoch. Možno sa rozhodnete, že na začiatku o tom poviete len niektorým. (Prísl. 17:27) Tak sa vyhnete zbytočnému tlaku a mnohým otázkam. No nie je dobré ani to, keby ste to pred všetkými tajili. Prečo? Pretože potom by ste väčšinu času boli len sami a to by mohlo byť nebezpečné. Oveľa lepšie je povedať to aspoň niekoľkým ľuďom, ktorí vám môžu pomôcť a poradiť. (Prísl. 15:22) Môže to byť napríklad niekto z rodiny, nejaký zrelý brat alebo sestra, ktorému dôveruješ, alebo zboroví starší.

10) So šaj keren ola, save peha phiren, kaj te na keren ňič nažužo? (Prislovja 22:3)

10 Ako môžete udržať váš vzťah čistý? Je len prirodzené, že čím si budete bližší, tým viac vás to bude k sebe priťahovať. Čo vám pomôže, aby ste neurobili niečo, čím by ste sklamali Jehovu? (1. Kor. 6:18) Nerozprávajte sa o ničom nemravnom, nebuďte spolu sami a nepreháňajte to s alkoholom. (Ef. 5:3) Mohlo by to roznietiť vaše sexuálne túžby a oslabiť odhodlanie robiť, čo je správne. Je dobré, keď sa z času na čas porozprávate, čo môžete urobiť pre to, aby ste zostali mravne čistí. (Prečítajte Príslovia 22:3.) Všimni si, čo o tom povedali manželia Dawit a Almaz z Etiópie: „Chodili sme na miesta, kde bolo veľa ľudí, alebo sme boli s našimi priateľmi. Nikdy sme neboli sami v aute alebo v dome. A tak sme sa vyhli situáciám, v ktorých by bolo ťažké sa ovládnuť.“

11) Pal soste kampel te rozmišľinel, te džal pal oda, sar peske te sikavel, hoj pes rado dikhen?

11 A ako je to s prejavmi lásky? Po nejakom čase, keď ste si už bližší, môžu byť nejaké prejavy vhodné. No je dôležité pamätať na to, že ak začnú byť vaše túžby príliš silné, nedokážete toho druhého vidieť objektívne. (Pies. 1:2; 2:6) Prílišné prejavy náklonnosti tiež môžu viesť k tomu, že stratíte sebaovládanie a urobíte niečo, čo je nesprávne. (Prísl. 6:27) Preto je dôležité, aby ste si už od začiatku na základe biblických zásad určili hranice. c (1. Tes. 4:3–7) Mali by ste sa tiež zamyslieť nad týmito otázkami: Ako by na ľudí v našom okolí pôsobilo, keby sme si určitým spôsobom prejavovali náklonnosť? Mohlo by to v nás roznietiť ešte silnejšiu túžbu?

12) Pal soste kampel te rozmišľinel, te pre varesoste dikhen inakšeder, abo te avena o problemi?

12 Ako dokážete riešiť problémy a nezhody? Čo ak sa z času na čas v niečom nezhodnete? Znamená to, že sa k sebe nehodíte? Nemusí to tak byť. Je len prirodzené, že na všetko nebudete mať rovnaký názor. No základom dobrého manželstva je, že sa manželia dokážu jeden druhému prispôsobiť. To, ako riešite problémy teraz, ukazuje, či vám to bude neskôr v manželstve fungovať. Preto sa spoločne zamyslite: Dokážeme sa o veciach porozprávať pokojne a s úctou? Vieme si priznať chybu a snažíme sa ju napraviť? Dokážeme ustúpiť, ospravedlniť sa a odpustiť jeden druhému? (Ef. 4:31, 32) Ak sa už teraz v mnohých veciach nezhodnete a často sa hádate, v manželstve sa to zrejme nezlepší. Ak zistíte, že nie ste pre seba tí praví, pre obidvoch bude najlepšie, keď sa rozídete. d

13) Pal soste kampel te rozmišľinel, kaj te džanen, keci mek peha te phirel?

13 Ako dlho by ste mali spolu chodiť? Ak si nejakú vec dobre nepremyslíme, často to dopadne zle. (Prísl. 21:5) Preto by ste mali spolu chodiť tak dlho, aby ste sa naozaj dobre spoznali. No na druhej strane by ste to nemali ani naťahovať. V Biblii sa píše: „Dlhým čakaním ochorie srdce.“ (Prísl. 13:12) Okrem toho, čím dlhšie budete spolu chodiť, tým ťažšie pre vás bude ovládať svoje telesné túžby. (1. Kor. 7:9) Namiesto toho, aby ste premýšľali, ako dlho ešte spolu máte chodiť, radšej si položte otázku: Potrebujem sa o tom druhom ešte niečo dozvedieť, aby som sa vedel dobre rozhodnúť?

SAR ŠAJ POMOŽINEN AVERDŽENE

14) Sar šaj pomožinas olenge, so peha phiren? (Dikh the obrazkos.)

14 Ako môžeš pomôcť dvojici, ktorá spolu chodí? Môžeš ich pozvať na obed, na rodinné uctievanie alebo môžete spolu niečo podniknúť. (Rim. 12:13) To im môže pomôcť ešte lepšie sa spoznať. Možno potrebujú niekoho, kto s nimi pôjde von, odvoz alebo miesto, kde sa budú môcť súkromne porozprávať. Čo keby si im s tým pomohol? (Gal. 6:10) Alicia, ktorú sme už spomínali, hovorí, čo si s Aschwinom zvlášť cenili: „Boli sme veľmi vďační, že niektorí bratia a sestry nám ponúkli, že ak chceme byť spolu a pritom nebyť osamote, môžeme prísť k nim.“ Ak ťa nejaký pár požiada, aby si s nimi niekam šiel, pozeraj sa na to ako na peknú príležitosť im pomôcť. Mysli na to, aby nezostávali úplne sami, no zároveň im nechaj priestor, aby sa mohli porozprávať. (Fil. 2:4)

Ak poznáš pár, ktorý spolu chodí, môžeš pre nich niečo urobiť? (Pozri 14., 15. odsek.)


15) Mek sar šaj pomožinas olenge, so peha phiren? (Prislovja 12:18)

15 Ako im ešte môžeme pomôcť? Napríklad tým, čo povieme alebo čo nepovieme. A to si od nás niekedy vyžaduje sebaovládanie. (Prečítajte Príslovia 12:18.) Možno o niekom vieme, že s niekým začal chodiť. Radi by sme to povedali druhým, no možno o tom chcú povedať druhým oni sami. Určite by sme o nich nechceli šíriť nejaké klebety alebo ich kritizovať za ich osobné rozhodnutia. (Prísl. 20:19; Rim. 14:10; 1. Tes. 4:11) A asi by ich tiež nepotešilo, ak by sme mali poznámky ako: „Vy dvaja by ste sa už mali zobrať.“ Alebo: „Kedy bude konečne svadba?“ Sestra Elise a jej manžel hovoria: „Bolo nám dosť nepríjemné, keď sa nás druhí pýtali na naše svadobné plány, hoci my sami sme sa o tom ešte ani nerozprávali.“

16) So keraha, te pes ola, so peha phirenas, rozdžana?

16 No čo keď sa dvojica rozhodne, že svoj vzťah ukončí? Nemali by sme sa do toho pliesť ani sa stavať na niečiu stranu. (1. Petra 4:15) Sestra, ktorá sa volá Lea, hovorí: „Počula som, ako druhí riešia, prečo sme sa rozišli. Dosť ma to zraňovalo.“ Ako sme už uviedli, ak sa dvojica rozíde, neznamená to, že to dopadlo zle. Chodenie jednoducho splnilo svoj účel – pomohlo im, aby sa správne rozhodli. Napriek tomu to môže byť pre nich citovo náročné a môžu sa cítiť osamelí. Preto na nich môžeme myslieť a niečo pre nich urobiť. (Prísl. 17:17)

17) Soske o duj džene peha phiren?

17 Ako sme si v tomto článku ukázali, chodenie je krásnym obdobím. No zároveň to nie je vždy prechádzka ružovou záhradou. Jessica hovorí: „Ak mám byť úprimná, chodenie nám niekedy dalo zabrať. Ale všetok ten čas a energia, čo sme do toho vložili, stáli za to.“ Ak s niekým práve chodíš, snažte sa jeden druhého čo najlepšie spoznať. To vám pomôže urobiť to správne rozhodnutie.

GIĽI 49 Keras le Jehovaske radišagos andro jilo

a Niektoré mená boli zmenené.

b Ďalšie otázky nájdeš v druhej knihe Mladí ľudia sa pýtajú – praktické odpovede, s. 39, 40.

c Hladkanie pohlavných orgánov druhého človeka je forma sexuálnej nemravnosti. Vyžaduje si, aby zboroví starší začali právne konanie. Hladkanie pŕs, nemravné rozhovory cez telefón a posielanie správ s nemravným obsahom môžu v závislosti od okolností tiež viesť k právnemu konaniu.

d Ak sa chceš dozvedieť viac, pozri „Otázky čitateľov“ v Strážnej veži z 15. augusta 1999.