Picie alkoholu — czy nie wymknęło ci się spod kontroli?
Niektórzy częściej sięgają po kieliszek, kiedy są zestresowani, czują się samotni lub po prostu znudzeni. A czy ty pijesz więcej niż kiedyś? Jeśli tak, to jak możesz sprawdzić, czy picie alkoholu nie wymknęło ci się spod kontroli albo czy nie jesteś od niego uzależniony? Zastanów się nad kilkoma radami, które mogą ci pomóc kontrolować spożywanie alkoholu.
Czym jest umiarkowane spożywanie alkoholu?
Co mówi Biblia: „Nie bądź jednym z tych, którzy nadużywają wina” (Przysłów 23:20).
Do przemyślenia: Biblia nie potępia umiarkowanego spożywania alkoholu (Kaznodziei 9:7). Jednak wyraźnie wskazuje na różnicę między piciem z umiarem, piciem w dużych ilościach i upijaniem się (Łukasza 21:34; Efezjan 5:18; Tytusa 2:3). Nawet jeśli ktoś się nie upija, to picie dużych ilości alkoholu może szkodliwie wpłynąć na jego umiejętność podejmowania decyzji, zdrowie czy relacje z innymi (Przysłów 23:29, 30).
Wielu ekspertów mówi o piciu na poziomie niskiego ryzyka szkód oraz o piciu ryzykownym. Stopień ryzyka ustala się na podstawie tego, ile standardowych porcji alkoholu dana osoba spożywa w ciągu dnia i ile dni w tygodniu pije a. Jednak każdy człowiek inaczej reaguje na alkohol. A w niektórych sytuacjach najlepiej całkowicie się od niego powstrzymać. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje w pewnym raporcie:
„Nawet jedna czy dwie porcje alkoholu to może być za dużo, jeśli na przykład...
prowadzisz samochód lub obsługujesz jakąś maszynę,
jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
zażywasz pewne lekarstwa,
cierpisz na określone choroby,
nie potrafisz zapanować nad piciem”.
Sprawdź, czy nie pijesz za dużo
Co mówi Biblia: „Zbadajmy i przeanalizujmy swoje postępowanie” (Lamentacje 3:40).
Do przemyślenia: Możesz chronić się przed szkodliwym wpływem alkoholu, jeśli regularnie przyglądasz się swoim nawykom związanym z piciem i wprowadzasz niezbędne zmiany. Jakie sygnały ostrzegawcze mogą świadczyć, że tracisz kontrolę nad piciem?
Alkohol staje się twoją receptą na szczęście. Uważasz, że potrzebujesz alkoholu, żeby się zrelaksować, utrzymać kontakty towarzyskie czy dobrze się bawić. Pijesz też, żeby poradzić sobie z problemami.
Zwiększa się twoja tolerancja na alkohol. Pijesz go częściej i jest coraz mocniejszy. A na dodatek potrzebujesz go coraz więcej, żeby odczuwać ten sam efekt co wcześniej.
Picie staje się przyczyną twoich problemów w domu czy pracy. Na przykład wydajesz na alkohol więcej, niż możesz sobie na to pozwolić.
Po spożyciu alkoholu podejmujesz nierozsądne decyzje, na przykład postanawiasz wsiąść za kierownicę, popływać czy obsługiwać jakąś maszynę.
Inni wyrażają swój niepokój, kiedy pijesz. A wtedy ty zaczynasz się bronić. Ukrywasz picie przed innymi albo kłamiesz, ile tak naprawdę pijesz.
Nie możesz przestać pić. Starasz się ograniczyć picie alkoholu albo całkowicie przestać, ale nie dajesz rady.
Pięć praktycznych wskazówek, jak kontrolować spożywanie alkoholu
1. Zrób plan.
Co mówi Biblia: „Pilny człowiek planuje i z całą pewnością zmierza do sukcesu” (Przysłów 21:5).
Spróbuj zrobić tak: Ustal, w które dni będziesz mógł się napić alkoholu. Wyznacz sobie umiarkowaną ilość, którą wtedy wypijesz. I wybierz co najmniej dwa dni w tygodniu, kiedy nie będziesz pił.
„Regularne przerwy od alkoholu są najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka uzależnienia” — stwierdza brytyjskie stowarzyszenie zajmujące się profilaktyką alkoholową.
2. Wprowadź plan w życie.
Co mówi Biblia: „Doprowadźcie tę sprawę do końca” (2 Koryntian 8:11).
Spróbuj zrobić tak: Dowiedz się, jakie są standardowe porcje alkoholu. Dzięki temu będziesz mógł dokładnie określić, ile wypijesz. Poszukaj sobie zdrowych napojów bezalkoholowych, które będą ci smakować, i miej je pod ręką.
Jak podaje amerykański Krajowy Instytut Walki z Nadużywaniem Alkoholu i Alkoholizmem, „małe zmiany mogą mieć wielki wpływ na ograniczenie problemów spowodowanych spożywaniem alkoholu”.
3. Trzymaj się planu.
Co mówi Biblia: „Niech wasze ‚tak’ znaczy ‚tak’, a wasze ‚nie’ — ‚nie’” (Jakuba 5:12).
Spróbuj zrobić tak: Jeśli ktoś proponuje ci alkohol, a wypicie go miałoby zaburzyć twój plan, bądź przygotowany powiedzieć „nie” w grzeczny, ale stanowczy sposób.
„Im szybciej odmówisz, tym będziesz miał większe szanse na to, że nie ulegniesz” — radzi amerykański Krajowy Instytut Walki z Nadużywaniem Alkoholu i Alkoholizmem.
4. Skup się na korzyściach.
Co mówi Biblia: „Koniec sprawy jest lepszy niż jej początek” (Kaznodziei 7:8).
Spróbuj zrobić tak: Wypisz powody, dla których chciałbyś mieć kontrolę nad piciem alkoholu. Na liście może się znaleźć na przykład poprawa jakości snu, zdrowia, budżetu domowego czy relacji z innymi. A kiedy będziesz rozmawiał z kimś o swoich postanowieniach, skupiaj się na korzyściach, a nie na wyzwaniach.
5. Proś Boga o wsparcie.
Co mówi Biblia: „Do wszystkiego mam siłę dzięki Temu, który mnie umacnia” (Filipian 4:13).
Spróbuj zrobić tak: Jeśli niepokoją cię twoje nawyki związane z piciem, módl się o pomoc do Boga. Proś Go, żeby dodał ci sił i pomógł panować nad sobą b. Znajduj czas na szukanie praktycznych i mądrych rad w Jego Słowie, Biblii. Z pomocą Boga będziesz w stanie kontrolować picie alkoholu.
a Na przykład według Amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej picie ryzykowne to „w wypadku kobiet spożywanie jednorazowo 4 lub więcej standardowych porcji na dzień albo 8 lub więcej porcji na tydzień, a w wypadku mężczyzn spożywanie jednorazowo 5 lub więcej standardowych porcji na dzień albo 15 lub więcej porcji na tydzień”. Oczywiście standardowe dawki alkoholu różnią się w zależności od kraju. Dlatego możesz zapytać swojego lekarza, jaka ilość alkoholu będzie bezpieczna dla ciebie.
b Jeśli nie jesteś w stanie kontrolować picia alkoholu, może będziesz potrzebować pomocy specjalisty.
Powiązane materiały
ODPOWIEDZI NA PYTANIA BIBLIJNE
Co Biblia mówi na temat alkoholu? Czy picie go jest grzechem?
Biblia wspomina o kilku korzystnych właściwościach wina i innych napojów alkoholowych.
MAŁŻEŃSTWO I RODZINA
Nadużywanie alkoholu w małżeństwie
Co zrobić, jeśli nadużywanie alkoholu wpływa na wasze małżeństwo?
WIĘCEJ TEMATÓW